Пам’яті художника Андрія Гети

  Наше знайомство з Андрієм Васильовичем Гета відбулося  2004-го року. Близький друг Петра Йосиповича Поладича, добре відомого в Ніжині художника, Андрій Васильович тоді із задоволенням прийняв нашу пропозицію порадувати Ніжин своєю персональною виставкою.

Член Національної спілки художників України, Член Національної спілки журналістів, фронтовик, за плечима якого бойові дороги від Кременчука до Відня і не один десяток років роботи на посаді художнього редактора журналу «Дніпро», Андрій Васильович виявився людиною напрочуд простою і душевною. А з першого погляду на його роботи стало зрозуміло, що він безмірно любить світ, в якому живе.

Художник-реаліст, випускник Українського поліграфічного інституту ім. І.Федорова /1962/, за професією художник-графік, а насправді – ще і талановитий живописець, він на своїй першій виставці в Ніжині представив 60 полотен, які повною мірою розкрили основні теми і мотиви його творчості.

Виставка мала серед жителів і гостей міста безумовний успіх. То ж, по її закінченню /22 квітня-30 травня/, ми вже будували плани на нову презентацію робіт художника, адже  їх в колекції Андрія Васильовича залишалося ще немало.

Нову виставку відкрили 13 вересня 2012 року. Цього разу в експозиції експонувалися 67 графічних робіт відомого майстра. Глибина і довершеність  творів А.В. Гети сприяли тому, що графікою зацікавилися навіть ті, кого раніше вона мало хвилювала. Таким чином, кількість шанувальників творчості художника -полтавчанина в Ніжині швидко зростала. По закінченню виставки художня колекція музею поповнилася роботами Андрія Васильовича, залишеними в дар нашому древньому місту, яке припало йому до душі з перших же відвідин.

Минав час. Під пензлем  Андрія Васильовича народжувалися все нові і нові полотна. Бездонним  джерелом творчості  майстра  стала Салтикова Дівиця. Будиночок в цьому мальовничому селі на Чернігівщині, який замінив художнику і його дружині Марії Гаврилівні київську квартиру, на довгі роки став його незмінною творчою майстернею. Багата природа Полісся, зачарована Десна, яка у весняному розливі сягала мало не самого порогу їхньої оселі, – все надихало Андрія Васильовича  на створення дуже теплих, лірично-ніжних пейзажів. І, – не дивно, адже природа в усі часи була і є споконвічним джерелом мистецтва – поетичного, музичного, образотворчого…

Уважна спостережливість, зацікавлена споглядальність, довершена пластична  та композиційна цілісність, притаманні творчості художника, роблять її зрозумілою і цікавою всім,  не залежно від віку, професії, статусу.

Нещодавно, напередодні дня народження А.В. Гети /25.12.1926/, в художньому відділі  відкрилася виставка  його робіт. Це 24 твори, які художник планував сам подарувати нашому музею, але не встиг. Волю батька виконав уже після смерті Андрія Васильовича його син, теж відомий художник, Сергій Андрійович Гета. Колекція живопису і графіки відомого українського митця стала перлиною художньої збірки Ніжинського краєзнавчого музею.

«Бачити красу в малому» – ось основна мета творчості А. Гети. Він бачив цю красу на Полтавщині, де народився; мріяв про неї, коли під обстрілами налагоджував лінію зв’язку на  фронтах  Великої Вітчизняної; радо вітав її на звільненій рідній землі і служив їй, як Музі, до останніх днів життя. Він і зараз продовжує жити в своїх полотнах, бо вони – це вічна пам’ять про нього – людину талановиту, непересічну – ЛЮДИНУ  з великої літери.

                               Н. Тира, зав. художнього відділу НКМ ім. І.Спаського

2

3

1

department_admin