Бібліотеки Ніжина: працюємо для громади

Чарівне звучання фортепіано, вокальний спів, мистецька виставка, декламація віршів, тиша і wi-fi… Як ви гадаєте, про яку установу йдеться мова? Ні, це не будинок культури, не лофт і не відкрита сцена. Це все – Бібліотека.

         Всупереч тому, що час бібліотек і друкованих видань минає, бібліотеки переживають чималенькі зміни. Новітні технології, які мали б зробити бібліотеки досягненням минулого, на справді відкривають в них  нові можливості. Так, Інтернет зруйнував монополію книг та бібліотек на інформацію, однак виявив іншу потребу – в живому спілкуванні. Люди хочуть зустрічатися, ходити на лекції, тренінги, майстер-класи, презентації книг – це все живе спілкування, яке не може замінити Інтернет.

Нині Всеукраїнський день бібліотек проходить під гаслом: «Бібліотека@: все тут, всі тут!». І це насправді так. Працівники публічних бібліотек Ніжина намагаються охопити різні категорії жителів міста. Адже містяни можуть знайти тут все, що їм по душі: молодь  «тусується» на тренінгах та квестах, школярі отримують потрібну літературу, більш старше покоління об’єдналося в клуб любителів художнього слова, обдаровані ніжинці влаштовують в бібліотеках свої персональні виставки та майстер-класи, а громадяни, які з різних причин не можуть дістатися до бібліотеки, отримують потрібні книги вдома.

Участь центральної бібліотеки у конкурсі проектів за кошти громадського бюджету надало можливість створити бібліотечний простір «Art & info: ІІІ поверх». Завдяки отриманому фінансуванню вдалося розширити спектр бібліотечних послуг.

Наприкінці минулого року в Україні стартував правопросвітницький проект Міністерства юстиції України «Я маю право!». Ніжинські бібліотеки також долучилися до реалізації даного проекту шляхом співпраці з Ніжинським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги та міськрайонним відділом державної виконавчої служби.

          Нам приємно те, що люди які відвідують наші заходи згодом приводять своїх друзів та знайомих. Ніжинці частенько самі щось пропонують, а бібліотекарі підтримують ініціативу, адже люди хочуть ділитися своїми ідеями, знаннями, вмінням.

Протягом травня-червня у центральній міській бібліотеці пройшов ряд «освітніх уікендів», ініціатором яких стала вчитель Наталія Нагорна. Метою таких зустрічей стало удосконалення педмайстерності і викладацького рівня для тих, хто цього потребує. Як зазначила Наталія Миколаївна: «Це зручна нагода запросити цікавих експертів і тренерів, презентувати свій власний досвід/напрацювання, поділитися власними новаторськими ідеями, колективно опрацювати педагогічну проблему/технологію/питання (принцип «give-get») і т.п. Ми мали на меті продемонструвати альтернативні можливості розвитку для сучасного вчительства шляхом взаємозгуртування. Переконана, що неформальна освіта дієва і корисна». Завдяки такій ініціативі у нашій бібліотеці з’явився швидкісний Інтернет і wi-fi. Відтепер відвідувачі мають можливість користуватися власними гаджетами.

            Днями на базі бібліотеки відбувся локальний тренінг по програмі “Активні громадяни” від Британської ради на якому були присутні 30 учасників у віковому діапазоні 13-53 роки з Ніжина, Ніжинського району та Харкова. Натхненником тренінгу була Анжела Тимченко, яка відома в Ніжині як активний працівник з молоддю. Під час тренінгів учасники навчалися вести міжкультурний діалог, прийняттю різноманіття та рівності, соціального розвитку громади та розбудови миру задля досягнення Глобальних цілей Сталого розвитку. Також знайомилися з навичками проектного менеджменту та продукували ідеї для проектів соціальної дії, на які можна отримати грантові кошти від Британської ради.

             Створення Етнографічного простору у центральній бібліотеці об’єднало не лише ніжинців, а й жителів сусідніх районів. Тепер відвідувачі можуть милуватися вишитими рушниками та картинами, за допомогою уроків народознавства знайомитися з елементами українського одягу, предметами побуту. Треба сказати, що колекція постійно поповнюється новими експонатами. У сучасному світі бібліотека стала громадським арт-простором, де люди отримують інформацію, читають журнали та літературні твори, влаштовують зустрічі з друзями і навіть побачення, проводять лекції, мають можливість відвідувати кінопокази, майстер-класи, тренінги тощо.

Запорука успіху усіх наших починань – це співпраця з різними закладами та установами міста. Дякуємо їм за підтримку в реалізації ідей та планів. Хочеться висловити щирі слова привітання бібліотекарям шкіл міста та вищих навчальних закладів. Адже нас єднають не лише проблеми, а й те що ми працюємо для людей, для громади і налаштовані на подальший успішний розвиток.

                                                          Директор ЦБС Олена Єкименко

department_admin