Співпраця бібліотек Ніжинської міської ЦБС з громадськими організаціями

В останні роки в діяльність бібліотек ввійшло таке поняття як «соціальне партнерство». Така співпраця формує позитивний імідж всіх учасників  взаємодії.

Серед партнерів бібліотек Ніжина значне місце займають громадські організації та об’єднання, які працюють по різним направленням і їх діяльність співпадає з направленнями роботи бібліотек. Якщо з деякими організаціями виникала разова взаємодія, то з багатьма іншими підтримується довготривала і взаємовигідна співпраця.

Хочеться навести деякі приклади такого партнерства:

Фестиваль родинного читання «СЛОВОГРАЙ». Це просвітницький проект, ініційований  ГО «Апельсин» та ГО «Центр новітніх ініціатив та комунікації» (голова – член Національної спілки письменників України Тетяна Винник). Співпартнером  даного Проекту  виступила Ніжинська міська рада. Проходив він на базі центральної бібліотеки. У фестивалі взяли участь родини з 13 районів Чернігівської області.  Програма фестиваля була дуже насичена: презентація книги Тетяни Винник «Відлуння нашої хати»: читання в ролях; перегляд та обговорення мультфільму «Придорожний камінь»; конкурс «Добра казка»; майстер-клас «Малюємо родинне дерево»; презентація книги «Літопис Семисвіття» та «Діти переступу» Наталії Савчук; майстер-клас від  Ірини Козлової з виготовлення ляльки-мотанки «Берегиня» (м. Конотоп), лекція Наталки Марченко для батьків та бібліотекарів «Книжка для найменших: чим вона є та як «працює»; лекція психолога для батьків на тему «Роль казки у вихованні гармонійно розвиненої особистості».

Бібліотекарі Ніжинської ЦБС долучилися до загальноміської акції «Дерево єднання», ініціатором якої виступила ГО «Центр новітніх ініціатив та комунікацій». Мета акції – проведення серії майстер-класів з виготовлення Великодніх мальованок та писанок, які тривали протягом місяця. Майстер-класи проходили у приміщенні центральної бібліотеки, де було організовано інформаційно-ілюстративну виставку з матеріалами про Великодні традиції.

Ніжинська центральна міська бібліотека приймала учасників І та II Міжнародного фестивалю інтеграції слова у сучасному арт-просторі «Литаври». Свою творчість читачам представили талановиті українські письменники Сергій Пономаренко, Ольга Ляснюк, Олександр Балабко, Ганна Малігон та багато інших. Бібліотеки отримали в подарунок книги авторів та літературний збірник «Литаври».

   Багато років бібліотека-філія №2 співпрацює з благодійним фондом «Краще життя». Одним з таких масштабних заходів був цикл лекцій присвячених здоровому способу життя. Лекції супроводжувалися практичними заняттями з приготування «здорової їжі»: салати, цукерки, бездріжджовий хліб тощо. Завданням бібліотекарів було оформити відповідні інформаційні стенди та запросити людей.

   День здоров’я «Здорова нація – сильна держава» проводився в парку імені Шевченка для дітей віком від 4 – 15 років.  Діти командами мандрували  по станціях Країни Здоров’я, отримували повчальну інформацію й закріплювали знання в ігровій формі. Одну з таких станцій представляли бібліотекарі філії.

Бібліотека-філія №2 спільно з Товариством Червоного Хреста  щороку проводять вуличні акції: «Зупинимо туберкульоз разом» (24 березня – Всесвітній день боротьби проти туберкульозу), «No-СНІД» (1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом), лотареї під час загальноміських заходів та інші тематичні заходи. Товариство забезпечує друкованою продукцією, призами для учасників заходів тощо. Треба сказати, що Ніжинське товариство Червоного хреста єдине на Чернігівщині, яке працює і в даний час.

В рамках відзначення 500-річчя  Реформації,  у міській центральній бібліотеці відбувся круглий стіл на тему: «ІСТОРІЯ РЕФОРМАЦІЇ: вчора, сьогодні, завтра». Захід зібрав науковців та представників різних релігійних конфесій. Спеціальним гостем круглого столу був  Роберт Ла Селл, дослідник Святого Письма зі Сполучених Штатів Америки, який ознайомив  присутніх з сучасним станом протестантизму в США. До уваги  присутніх  була підготовлена розгорнута документально-інформаційна виставка «Реформація-500», де були представлені матеріали з фонду центральної бібліотеки та з особистої бібліотеки  Олега Литвиненка,  керівника благодійного фонду «Краще життя».

Бібліотека-філія №2 тісно співпрацює з Громадською організацією «Сильне покоління», спільно з якою організували та провели молодіжний квест  «Моє місто Ніжин» (для молоді від 15 до 25 років) та Ніжинською міською громадською організацією для батьків, які виховують дітей з функціональними обмеженнями та матерів, які виховують усиновлених дітей  «Соломія». Члени ГО «Соломія» активно підтримали проект бібліотеки-філії «Бібліотека без обмежень» за кошти бюджету участі.

У Ніжині 20 років активно діють культурно-просвітницькі спілки: Ніжинське міське  товариство греків імені Братів Зосимів та культурно-просвітницька спілка громадян польського походження “Астер”. Жодне з зібрань членів цих спілок не обходиться без бібліотек. Це спільні тематичні вечори, презентації книг, науково-практичні конференції, участь у міжнародному фестивалі «Поліське коло» (м. Чернігів). У центральній бібліотеці діяла мобільна фотовиставка присвячена всесвітньо відомому мікробіологу Георгіосу Папаніколау; організована документально-інформаційна виставка «Логограф ніжинських греків», присвячена директору бібліотеки Ніжинського державного університету ім. Миколи Гоголя Олександру Морозову, який зробив багато відкриттів щодо перебування в Ніжині греків.

Спільно з членами спілки «Астер» проведено імпрези «Борцям за Незалежність Польщі та України», «Видатні польські особистості в творчості Ніжинського драматичного театру»,  «Видатні жінки України та  Польщі», імпреза  присвячена 95-річчю Папи Римського Іоанна Павла ІІ. Бібліотечні працівники запрошуються на святкування Різдва Христового, беруть участь у щорічному фестивалі польської культури. На такі заходи запрошуються почесні гості з  Консульства республіки Польща в Києві. Вся спільна робота планується заздалегідь.

У центральній міській бібліотеці відбулася презентація унікального довідкового видання, «Краткого тематического русско-ассирийского словаря», укладачем якого є ніжинець Борис Михайлович Іонанов, він є головою громади асирійців Ніжина «Атра». Мета його роботи – збереження ассирійської мови, адже нею мало хто володіє у ніжинській громаді.

        З 2018 року зав’язалася тісна співпраця з ГО «Молодіжний банк ініціатив» та Лігою старшокласників Ніжина (керівник Анжела Тимченко). Одним із спільних заходів, які були проведені з молоддю, це Book-квест до Міжнародного дня рідної мови. В рамках святкування Дня міста бібліотекарі централізованої бібліотечної системи  організували і провели загальноміський City-квест, учасниками якого  були члени Ліги старшокласників Ніжина та учні шкіл міста.

Квест «Глобальні цілі» проведено з метою ознайомлення  учнівської молоді з Глобальними Цілями Сталого Розвитку, які  були затверджені у 2015 році на самміті ООН з питань сталого розвитку. У підготовці квесту були використані матеріали, надані ПРООН в Україні. Треба зазначити, що сценарії вищезазначених заходів розроблялися працівниками центральної бібліотеки.

На базі Ніжинської центральної міської бібліотеки відбувся базовий тренінг «Молодіжний працівник» та тренінг «Активні громадяни» за програмою  Британської Ради,  де бібліотекарі Ніжинської міської ЦБС виступили як співорганізатори та були учасниками цих тренінгів і отримали відповідні сертифікати; Не обійшовся без бібліотечних працівників Форум молодіжних ініціатив “CoolТИватор іDей”, який  відбувся на базі Ніжинського державного університету.  В рамках Форуму бібліотекарі відвідали  лекції та тренінги по роботі з молоддю, отримали досвід від урядових та громадських організацій України, діяльність яких спрямована на молодіжну аудиторію. Деякі практики по роботі з молоддю були уже використані. Нещодавно відбувся тренінг «Змінотворець», який проводиться в рамках волонтерського проекту «Будуємо Україну Разом», запросили до Ніжина волонтерів БУРтуру представники ГО Лабораторія ініціативної молоді.

          Колектив центральної міської бібліотеки долучився до участі у конкурсі проектних заявок «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС). Даний проект реалізується Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX/Україна. В цьому партнером стала громадська організація «Створімо майбутнє разом» (керівник Євгеній Коваленко). Діяльність організації спрямована сприяти позитивним змінам у населених пунктах Ніжинщини, розробленню та реалізації проектів, спрямованих на вирішення найбільш актуальних проблем місцевої громади. Участь у такому проекті надзвичайно важлива, адже в наш час однієї зі основних складових успішного проведення реформ є доступна та вичерпна інформація про візії нововведення. Не винятком виступають і зміни в системі місцевого самоврядування. Саме в діяльності бібліотечних установ вбачаємо можливість всебічного інформування громади щодо майбутньої структуризації та засад чинного законодавства в системі місцевого самоврядування. Бібліотеки мають виступити інтелектуальним посередником між державною політикою та громадянами, як основними споживачами реформаторського продукту.

        Вся ця робота свідчить про те, що бібліотеки Ніжинської ЦБС є не лише просто книгозбірнями, а й простором для вільного спілкування активних членів громади.

Олена Єкименко,

                                                     директор Ніжинської міської ЦБС

SAM_0335

SDC14037

 

 

department_admin