Ніжинський краєзнавчий музей

МУЗЕЙНИЙ БАНЕР

До складу музейної інфраструктури Ніжинського краєзнавчого музею ім. І. Спаського входять: повнопрофільні експозиції історичного відділу, відділу «Природа Приостер’я», художнього відділу і відділу «Поштова станція».

Відділ  «Ніжинська поштова станція» відкритий порівняно недавно – 16 вересня 1993 року у дні святкування 1000-літнього ювілею міста Ніжина.

Експозиція музею розміщена в одному з будинків комплексу будівель Поштової контори – пам’ятки архітектури XVIII ст.

Експозиція Єдиного в Україні музею «Поштова станція» побудована на основі архівних документів про Ніжинську пошту, які збереглися в Державному історичному архіві м. Києва і Центральному історичному архіві  Санкт-Петербургу.

Експозиція музею присвячена історії розвитку Кінної пошти України з періоду Київської Держави – до кінця XIX ст.

В музейних вітринах представлені оригінальні колекції дорожнього побуту: поштові приладдя, чорнильні прибори XIX – XX ст., піддужні дзвіночки, підсвічники, колекції поштових марок Росії і України, матеріали про функціонування Ніжинської поштової контори і роботу її працівників.

За архівними джерелами в окремому залі відтворено інтер’єр кімнати станційного наглядача з робочим місцем станційного наглядача і місцями для відпочинку подорожуючих.

В різні часи на Ніжинській поштовій станції серед численних подорожуючих зупинялись багато видатних діячів науки і культури:

М. Ломоносов, Г. Сковорода, Д. Фонвізін, О. Пушкін, О, Грибоєдов, М. Гоголь, М. Глінка, В. Даль, Т. Шевченко, А. Чужбинський, М. Вовчок, Г. Штернберг, І. Репін, Л. Глібов  і багато інших.

У цьому будинку 25 жовтня 1860 р. в сім’ї поштаря народився і пройшли дитячі роки видатного українського художника-баталіста, академіка Миколи Семеновича Самокиша. В експозиції представлені різноманітні матеріали про життя і творчість художника і його учнів.

Художній відділ Ніжинського краєзнавчого музею ім. І. Спаського складається з трьох експозиційних залів, де розміщені постійно діючі експозиції:

– в експозиції  першого залу представлені картини  всесвітньо відомих

художників С.Ф.Шишка, М.І. Стратілата, П.С.Орла, Ю.І.Галича, В.Доброліжа, С.М. Рибака (живопис, графіка);

– II-й експозиційний зал присвячений життю і діяльності «цариці української сцени» Марії Заньковецької у Ніжині; історії Ніжинського драматичного театру ім. Коцюбинського; історії розвитку культури і мистецтва на Ніжинщині. В експозиції – особисті речі актриси, унікальні афіші вистав, в яких вона грала, програмки, фотографії акторів театральної трупи, створеної М. Заньковецькою у Ніжині.

– III-й зал присвячений творчості художника О.Г. Якимченка  (1878 р.), ніжинця, випускника  Московського художнього Строганівського  училища. В експозиції  представлені живопис і графіка художника, його особисті речі, фото.

Всього постійно діюча експозиція відділу налічує близько 500 експонатів;

– IV-й зал художнього відділу – виставковий. Його експозиція змінюється кожні 1-2 місяці. За час існування відділу у виставковому залі експонувалися близько 150 тимчасових змінних виставок. Серед них: виставки з колекцій Чернігівського та Національних художніх музеїв; персональні виставки художників-членів Спілки художників України та аматорів; фотохудожників членів Національної Спілки фотохудожників України та фотографів-аматорів. Зал надається для виставок всім талановитим і обдарованим.

Історичний  відділ Ніжинського краєзнавчого музею ім. І. Спаського

складається з п’яти експозиційних залів в яких розташовані понад 2 тисячі оригінальних експонатів. Кожен з залів відображає певний період історії міста.

Найбільший період охоплюють експонати першого залу: від часу поселень людей в міжріччі Десни і Остра у VI-III тис. до 1825 року. Цікава колекція археологічних знахідок, отриманих під час розкопок на території старої частини міста, речей козацької доби (холодна та вогнепальна зброя, гетьманські універсали), експонати, що характеризують Ніжин як місто з великою кількістю храмів, як місто багатонаціональне (зокрема історія виникнення грецької громади в місті).

Експозиція II-го залу охоплює період з 1825 р. по 1914 р. У вітринах підручники по яких займались вихованці Ліцею кн. Безбородько, оригінальні документи – свідки скасування кріпацтва та прогресивних реформ кінця XIX ст. Висвітлено культурно-просвітницьке життя міста.

Експозиція III-го залу зображує період з 1917 р. по 1941 р.: встановлення радянської влади в повіті, голодомор 1932-1933 рр., репресії 30-х років по відношенню мешканців міста, початковий період Великої вітчизняної війни. В залі експонуються особисті речі, нагороди ніжинців, що зі зброєю в руках захищали свободу. У центрі залу розміщена незначна кількість зброї часів війни.

Експонати  IV-го залу цілком присвячені підпільній організації під керівництвом Я. П. Батюка та партизанському руху на Ніжинщині (зброя, макет партизанської землянки, речі з місць масових розстрілів мирних жителів міста).

У V-му експозиційному залі (1941-1945 рр.) висвітлена тема визволення м. Ніжина від німецьких загарбників та звільнення території України від окупаційних військ (особисті речі, оригінальні фронтові сувеніри, документи).

У VI-му експозиційному залі висвітлені події Ніжина з 1946 по 2015 роки, де представлені матеріали післявоєнного періоду, роки освоєння космосу, кращі представники промисловості сільського господарства, культури та події, що відбулися під час становлення Незалежної України.

Відділ «Природа Приостер’я»   складається з двох експозиційних залів.

В першому експозиційному залі дається фізико-географічна характеристика краю, геологічна карта та схема геологічного розрізу Ніжинського району. Геохронологічна таблиця розповідає про розвиток органічного світу. Представлені палеонтологічні відбитки та рештки тварин різних епох від юрського до антропогенового періодів, знайдених на території області та району. В вітринах проведені схеми рельєфу, фенологічних характеристик та кліматичних умов краю. В експозиції залу представлена характеристика кожної пори року з типовими представниками флори, фауни та кліматичними особливостями. Окремо представлена схема гідросіток області і району з опудалами мешканців водойм та водних птахів та схема ґрунтів Ніжинського району.

Другий зал присвячений декільком темам. Відображений рослинний та тваринний світ краю містить схему лісів Ніжинського району, боліт району з типовими представниками болотяної флори та фауни, лісової фауни. Окремою темою проходить сучасний екологічний стан краю з особливим наголосом на радіаційне забруднення області і району в результаті Чорнобильської аварії 1986 року.

Завершує експозицію вітрина, присвячена Червонокнижним місцевим видам рослин  і тварин. Гербарні та об’ємні екземпляри рослин, опудала птахів, тварин, об’ємні діарами експозиції створюють детальне  уявлення про природу Приостер’я.

При  відділі «Природа Приостер’я» функціонує «зоокуточок» в якому утримуються мешканці різних регіонів планети: середньоазійські  та північно-американські черепахи, африканські гігантські равлики та інші. «Зоокуточок» реконструйований кілька років тому, викликає посилений інтерес як серед дорослих так і серед дітей, кількість яких з кожним роком зростає.

 

Режим роботи Ніжинського  краєзнавчого  музею ім. І .Спаського

Працює: щодня з 8.00 до 17.00 без вихідних,  обідня перерва з 12.00 до 13.00. Музей приймає відвідувачів з 9.00 до 16.00.  16600, м. Ніжин, вул. Батюка, 6, тел.: 2-36-96, директор – Дудченко Г.М.

 

Відділи музею:

Історичний, вул. Батюка, 14, тел.: 7-12-68, зав. відділу –   Дмитренко Наталія Михайлівна

Поштова станція, вул. Поштова, 5, тел.: 2-54-95, зав. відділу –

Художній відділ, вул. Батюка, 6, тел.: 2-36-96, зав. відділу – Тира Наталія Григорівна.

Відділ «Природа Приостер’я», вул. Батюка, 14, тел.: 2-31-28,  зав. відділу – Тарасенко Лариса Іванівна.  

Відділ «Фондів», вул. Батюка, 14, тел.: 2-31-28, головний зберігач  фондів  – Руденко Лілія Михайлівна.

 

ВХІД  ПЛАТНИЙ

ДЛЯ ДІТЕЙ             3-00 грн.                ДЛЯ ДОРОСЛИХ    5-00 грн.

з екскурсією           5-00 грн.                  з екскурсією            10-00 грн.

(у складі групи)                                     (у складі групи)

 

 

18 травня –  День  відкритих дверей для жителів і гостей міста: обслуговування безкоштовне.

Пільгами при відвідуванні музею користуються ветерани  Великої  Вітчизняної війни, інваліди Великої Вітчизняної війни, інваліди дитинства, діти-сироти та інші пільгові категорії населення.

Річний план закупівель на 2017

Рiчний_план_закупiвел__на_2018_2 (1)

запланованi_процедури_на_2018_рiк

iнформацiя_про_тендернi_процедури_на_2018_рiк